İSTANBUL

İSTANBUL

Tarih boyunca birçok medeniyete heyecan veren İstanbul, stratejik konumu ve günümüz mega kentleşmesiyle Türkiye ekonomisinin de can damarını oluşturuyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne göre, dünyanın 78 metropolü arasında 8. sırada yer alan İstanbul, bölgesel rekabet ve küresel ekonomik gelişmeler çerçevesinden bakıldığında, yatırımcılar için her geçen gün cazibesini artıran bir vizyon ortaya koyuyor. İstanbul; sosyal hayat, ulaşım ve ekonomik sürdürülebilirlik felsefesine uygun olarak, hem kültürel kimliğini korumak hem de teknolojik gelişimlere ayak uydurmak zorunda. Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yoğun çalışmalarıyla hayata geçmeye başlayan dünya çapındaki ulaşım projeleriyle birlikte, küresel oyuncular için rekabet gücü yüksek olan 'İstanbul'un marka değeri' de yükseliyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Devlet Planlama Teşkilatı ve İBB işbirliği ile hazırlanan İstanbul'un geleceğini ilgilendiren incelemelerle, kentsel planlar ve stratejiler ortaya çıkarılmasına karar verildi. Bu çalışmada, temel amaç olarak İstanbul'un büyük bir finans merkezi haline dönüştürülmesi ve uluslararası ticaretin odak noktası haline getirilmesi öngörülüyor. Bu vizyona ulaşmak için, İstanbul'u Türkiye'nin bilgi ve inovasyon merkezi yapmanın yanı sıra; Avrupa, Asya ve Ortadoğu ülkeleri arasında küresel bir köprü ve Avrasya için bölgesel bir merkez haline getirmek hedefleniyor. Ayrıca, JLL tarafından hazırlanan 'Dünya Sahnesinde İstanbul' raporunda, son beş yıldır Yükselen Dünya Şehirleri arasında çeşitli performans göstergeleri açısından gelişmekte olan İstanbul; Londra, Moskova ve Paris ile birlikte Avrupa'nın mega şehirleri arasındaki yerini koruyor. İstanbul, benzersiz kültürel kimliği, olağanüstü canlılığı, dünyanın en çok ziyaretçi alan ilk beş turistik yeri olması sayesinde cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Global bağlantı olanaklarıyla da hızla gelişen şehir, 3. havalimanının henüz faaliyete geçmemesine rağmen dünyanın en hızlı büyüyen hava ulaşımı aktarma merkezlerinden biri. Mega kentin sunduğu imkanlarla birlikte gelişmekte olan gayrimenkul sektörü, dönemsel dalgalanmalara rağmen ülke ekonomisinin lokomotif sektörü olmayı sürdürüyor.

Son 10 yıl içerisinde geliştirilen büyük ölçekli ulaşım projelerinin de katkısıyla, İstanbul ile birçok dünya metropolünün etkileşiminin geliştiğini ve dolayısıyla ekonomik verilere yansıyan olumlu tabloların ortaya çıktığını görüyoruz. Özellikle Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere yabancı yatırımcılar için İstanbul, farklı kültürlere cevap verebilen uluslararası yönetim hizmetleri ve dünya çapında sayısız ödüle sahip mimari konsept ile cazibe merkezi haline dönüşüyor. Bölgenin uzun zamandır yükselen değeri İstanbul'da, sadece küresel yatırımcıları değil, yurt içerisindeki yatırımcıları da cezbeden markalı gayrimenkul projeleri sayesinde gelişen bölgeleri de kapsayacak şekilde yılda yaklaşık 250.000 konut satılıyor.